енциклопедія

Лущення

Як працюють лінії лущення

Інтенсивне лущення та обдирка зерна – це процес підвищення цінності зерна. Мета полягає в тому, щоб видалити лушпиння і, можливо, зовнішню оболонку зерна. Лущити можна абразивним способом, ножами, ударами або за допомогою інших технологій з використанням тепла, води, хімікатів і т.д.

Причиною придбання технології лущення є пряме збільшення вартості продукту і, таким чином, досягнення вищої ціни при реалізації кінцевого продукту. Іншою причиною є включення цієї технології перед подальшою переробкою продукту на лінії виробництва продуктів харчування або лінії виробництва кормів. Прикладом є використання лущення на лінії виробництва вівсяних пластівців або на лінії пресування олії, де лущення може вплинути як на якість самої олії, так і зокрема на якість макухи, яка є важливою сировиною для подальшого виробництва кормів.

Культури для лущення можуть бути зерновими, олійними, бобовими, а також іншими технічними чи екзотичними культурами.

Основними лущильниками є:

  • Горизонтальний інтенсивний лущильник JHP
  • Горизонтальна оббивальна машина JHS
  • Ударний лущильник JHI
  • Дисковий лущильник JHD
  • Вертикальний лущильник JHV
  • Компактний лущильник JHC
  • Остеломач (молотилка колосся) JHA

Горизонтальні лущильники

Горизонтальний інтенсивний лущильник JHP призначений для очищення поверхні та лущення зернових та бобових культур перед їх подальшою обробкою. Використовуються для інтенсивного лущення та усунення оболонки зерна, наприклад у жита перед помолом у млинах, видалення волосяних борідок, остей у вівса в процесі виготовлення вівсяних пластівців і т.д. Лущильним елементом є абразивний матеріал з каменю, на який матеріал направляється за допомогою обертового ротора з лопатками. На виході (зазвичай в аспіраційну шафу) виходить суміш зерен та лушпиння. Горизонтальні інтенсивні лущильники призначені для лущення наступних культур: жита, вівса, спельти, однозерної пшениці, двозерної пшениці, гороху, сочевиці та ін.


Горизонтальнаі оббивальні машини

Горизонтальна оббивальна машина JHS призначена для поверхневого очищення зернових або бобових культур перед їх подальшою обробкою. Лущильним елементом є перфорований металевий лист на який матеріал направляється за допомогою обертового ротора з лопатками. На виході (зазвичай в аспіраційну шафу) виходить суміш зерен та оболонки. На виході під робочим корпусом виходить колоте зерно та оболонка. Горизонтальні оббивальні машини JHS призначені для очищення поверхні пшениці. При цьому видаляється частина шару оболонки зерна та його волосяна борідка. Крім того, їх можна використовувати для видалення волосяної борідки у ячменю, видалення волосяної борідки у кмину, для зняття оболонки у спельти, рису або для очищення та полірування поверхонь зернових і бобових культур в цілому.


Ударний лущильник

Ударні лущильники JHI призначені для лущення насіння і зерен у яких лушпиння неміцно зв’язане з ядром. Лущення проводиться з використанням кінетичної енергії зерна, що летить. Лущільники JHI використовуються для лущення сировини, яка вже пройшла очищення та сортування (калібрування). Після лущення необхідно розділити лушпиння, колоті ядра, цілі ядра та нелущене насіння чи зерна. Машина не рекомендується для лущення насіння, у якого лушпиння міцно прилягає до ядра.

Ударні лущильники призначені для лущення насіння олійних культур, таких як соняшник, коноплі, моринги, соснові горіхи, насіння вишні, а також для лущення зернових культур, таких як овес, пшениця, спельта. Відлущена сировина найчастіше використовується для безпосереднього вживання в їжу цілих ядер або включена до інших харчових або кормових операцій.


Дискові лущильники

Дискові лущильники JHD призначені для лущення насіння і зерен у яких лушпиння неміцно пов’язане з ядром. Лущення відбувається між диском, що обертається і нерухомим диском. Матеріал входить через отвір у центрі диска та виходить по колу. Можна використовувати різні комбінації лущильних дисків – наприклад зі сталі, гуми, корунду. Диск, що обертається, встановлений у роликових підшипниках з високою міцністю. Нерухомий диск можна вертикально переміщати. При наближенні або віддаленні від диска, що обертається, зазор між дисками змінюється. Поверхня ротора і статора варіюється в залежності від типу сировини.
Налаштування оптимального зазору для лущення між ротором і статором дискового лущильника залежить від розміру зерна даної сировини. Матеріал повинен подаватися в лущильник рівномірним потоком. Матеріал, що використовується для лущення, повинен бути добре очищений, насамперед від каменів, які можуть пошкодити лущильні елементи, і насіння має бути відсортоване за розміром (відкаліброване). Дискові лущильники передусім призначені для лущення гречки та проса.


Вертикальний лущення

Вертикальні лущильники JHV призначені для інтенсивного лущення зернових і бобових культур. Лущення продукту відбувається в просторі між вертикальними шліфувальними дисками, встановленими на порожнистому валу, та круглим ситом. Через порожнистий вал проходить повітря, яке охолоджує облущений продукт. Регулювання потужності та інтенсивності лущення встановлено на виході з лущильника. Лущильник повинен бути підключений до зовнішньої аспірації, яка безперервно видаляє відлущену оболонку (лушпиння). Вертикальні лущильники призначені для лущення ячменю при виробництві круп, а також для лущення сочевиці, пшениці, жита, сорго, гороху, рису та ін.


Компактні лущильники

Компактні лущильники JHC працюють за горизонтальним принципом. Матеріал подається в ротор, що обертається, який прискорює рух зерна і направляє на спеціальне ударне кільце із зносостійкого пластику, яким при ударі руйнується зовнішня оболонка зерна. Цей метод лущення ефективний і менш енергоємний. Лущільники JHC призначені для лущення зернових культур, особливо пшельниці спельти, однозерної пшениці, двозерної пшениці та вівса.


Остеломач (молотилка колосся)

Остеломачі (молотилки колосків) JHA призначені для обмолоту окремих колосків та підготовку зерна перед подальшим очищенням. Машина складається із сталевого корпусу, в якому встановлений вал, що обертається, зі сталевими пальцями. Рух (обертання) цих пальців призводить до додаткового обмолоту зерна, усунення остей у зернових культур. Потужність та інтенсивність обробки матеріалу задається заслінкою на виході.

При установці JHA, як окремої машини, рекомендується використовувати аспірацію на виході. При установці машини на вході в модульний зерноочисник JCM VibroMAX, рекомендується встановити байпас для очищення без молотилки колосків.

Молотилки колосків JHA призначені для видалення остей ячменю, обмолоту колосків пшениці, усунення волосяної борідки у вівса та подрібнення пучків насіння.

ТЕХНОЛОГІЯ

КУЛЬТУРИ