Як працюють лінії з виробництва насіння
Очищення (сортування) насіння здійснюється однією або декількома машинами.
Завданням є: з генетично цінних зібраних культур відсортувати зерно лише найвищої якості для посіву. Необхідно відокремити дрібні, засохлі зерна та фрагменти зерна, а також насіння інших культур та бур’янів.
Комплектація конкретної лінії розробляється відповідно до культур, продуктивності та вимог кожного клієнта.
Стандартна насіннєва лінія складається з наступних технологічних вузлів:
1) Приймання матеріалу та його попереднє очищення
2) Тонке очищення та калібрування насіння
3) Протруювання та упакування насіння
Культури для переробки можуть бути: зерновими (наприклад: пшениця, ячмінь, овес, жито, тритикале, сорго, рис), олійними культурами (наприклад: соняшник, ріпак, льон, мак, насіння конопель, кунжут, рижій, розторопша), бобовими (наприклад: горох, соя , сочевиця, квасоля, нут, віка, боби), трави (наприклад: конюшина, блакитна фацелія, люцерна, райграс, тимофіївка, костриця), а також і пшениця спельта, однозерна пшениця, двозерна пшениця, гречка, просо, теф, кмин, солодка та багато інших культур .
1) Попереднє очищення (продуктивність близько 20 – 100 т/год)
Частину приймання та попереднього очищення вирішує завальна яма або насипний бункер, за якими слідує зерноочисник VibroMAX JCM. Мета полягає в тому, щоб швидко відокремити відходи та дрібне зерно при надходженні в бункери для подальшого сортування (тонкого очищення) насіння. Окреме попереднє очищення включене тільки для ліній з більш високою продуктивністю, особливо для зменшення кількості матеріалу, що зберігається перед остаточною обробкою. Зазвичай продуктивність попереднього очищення становить близько 20-100 т/годину.
2) Тонке очищення – власна посівна лінія (продуктивність близько 5 – 35 т/год)
Складається із ситового зерноочисника VibroMAX JCM (із застосуванням JHA/JHS для відокремлення остюків), циліндричного трієра JCT та пневматичного сортувального столу JGT, можливо, у поєднанні з гравітаційним концентратором JGC. Оптичний сортувальник також може бути включений для заключної та контрольної фази очищення насіння.
Пропонований набір машин призначений для відділення дрібних і подрібнених зерен, а також зерен бур’янів, яких повинен бути абсолютний мінімум в матеріалі, що очищається. Ситовий зерноочисник VibroMAX JCM має можливість очищення повітрям на вході та виході. Також можна використовувати машини з трьома рядами сит, наприклад JCM 10133, які здатні відокремлювати дрібне зерно 2-ї якості. На цій машині проводиться сортування зерен невеликого розміру. Перед зерноочисником VibroMAX JCM можна встановити машину для видалення остей (машини типу JHA або JHS), які можуть використовуватися зокрема для віддалення остей ячменю. При використанні цієї машини завжди потрібна можливість байпасу.
Циліндричний трієр JCT зазвичай використовується для відокремлення коротких домішок (колотих зерен, круглих бур’янів), і для відокремлення довгих домішок (наприклад, вівсюга). Пневматичний сортувальний стіл JGT відокремлює легкі домішки, особливо засохлі та пошкоджені комахами зерна, а також можливо і важкі домішки. Концентратор JGC може бути доданий перед пневматичним сортувальним столом, якщо потрібна більш висока продуктивність.
В останні роки було рекомендовано включати оптичний сортувальник наприкінці лінії. Недоліком оптичного сортувальника є більш висока закупівельна ціна, але ця машина відносно універсальна для відділення будь-яких домішок і нечистот.
3) Протруювання та упакування (продуктивність протруювача 1 – 40 т/год)
Добре протруювання зерна забезпечує хорошу дезінфекцію та захист. Протруювач завжди включає дозування матеріалу та протруювання, змішування, сушіння. Посівний матеріал упаковується в біг-беги та/або мішки, використовуються різні види пакувальних пристроїв для біг-бегів та мішків.
4) Транспортери та норії:
У насінневих лініях ми вибираємо транспортери з урахуванням найменшого травмування зерна, а також з можливістю використання транспортерів при зміні очищеного продукту.
Для транспортування відходів можна використовувати звичайні типи транспортерів.
Машини: стрічкові транспортери JTB, тихохідні норії JTE, лоткові транспортери.