енциклопедія

Очищення та сортування

Як працюють лінії очищення та сортування

Очищення – це процес, при якому з основної культури видаляються небажані домішки та нечистоти. Домішками вважаються зерна інших зернових культур та зерно, пошкоджене або зіпсоване іншим чином. Наприклад, колоті та засохлі зерна, заражені шкідниками тощо. Нечистотами вважаються: стороннє насіння, спориш та сторонні речовини, такі як пісок, каміння, полова тощо. Прикладом очищення є видалення домішок і нечистот на післязбиральній лінії.

Сортування або калібрування – це процес, в якому основний матеріал ділиться на категорії відповідно до заданих критеріїв, наприклад, за розміром, кольором, вагою і т.д. Прикладом сортування може бути, наприклад, калібрування насіння кукурудзи за розмірами або калібрування гречки перед лущенням.

Очищення, як і сортування, може виконуватися за різними принципами на різноманітних машинах. Поєднання цих принципів дозволяє досягти бажаного ефекту очищення. При очищенні та сортуванні використовуються різні фізичні властивості частинок. Основні принципи поділу включають:

1) сортування за розміром
2) аеродинамічне сортування
3) магнітна сепарація
4) сортування за питомою вагою
5) сортування за кольором

 

1) Сортування за розміром
Сортування за товщиною та шириною проводиться на ситах, сортування за довжиною – на трієрах.
Сортування на ситах найчастіше використовується на практиці. Сито ділить відсортовану суміш на фракцію над ситом, розмір якої перевищує розмір отворів у ситі, та фракцію під ситом, яка пройшла через отвори в ситі. Цей основний принцип використовується в комбінованих зерноочисних машинах серій JCC та JCM. Обидві ці модельні лінійки машин доповнюються аеродинамічним сортуванням, а машини серії JCM – також магнітним сортуванням.
Сортування за довжиною використовується для видалення довгих та коротких (круглих) домішок та нечистот. Прикладами довгих домішок є вусики вівса у вівсі або зерна вівса у пшениці. Приклади коротких домішок – насіння бур’яну куколя або інші бур’яни у пшениці. Для цього типу сортування призначені трієри JCT.

2) Аеродинамічне сортування
Це очищення повітрям. Частинки, що рухаються повільніше щодо повітряного потоку, ніж основна культура, всмоктуються повітряним потоком. Цей принцип використовується в аспіраційних шафах зерноочисників серій JCC та JCM, а також інших машинах, обладнаних аспіраційними шафами. Цей принцип також успішно використовується у камерах попереднього очищення JAM перед очищенням на ситах. Для видалення домішок з повітряного потоку перед вентилятором використовується осадова камера JVE.

3) Магнітна сепарація
Феромагнітні домішки, такі як стружка з транспортних магістралей (редлерів), цвяхи, залишки електродів та інші металеві домішки видаляються за допомогою магнітних сепараторів. Аспіраційні шафи JAB стандартно оснащені сильним неодимовим магнітом. Інші машини можуть бути доповнені пластинчастими магнітними сепараторами JMS або ефективнішими сітчастими магнітами JMS.R.

4) Сортування за питомою вагою
Питома вага є одним з основних параметрів, що використовується для класифікації частинок одного й того самого розміру, але з різною вагою. Більш легкі частинки плавають у флюїдному шарі повітря, а більш важкі частинки падають на сито, що рухається у протилежному напрямку від потоку зерна і таким чином поділяється. Це використовується, наприклад, для очищення суміші після лущення від лушпиння на каменевідбірниках JGD і концентраторах JGC. Ці машини поділяють матеріал на дві фракції і їх легко налаштовувати в порівнянні з пневматичними столами.

Ще одна машина, що використовує принцип флюїдного шару, це пневматичний стіл JGT. Він працює за тим же принципом, що і камневідбірник або концентратор, але може розділити суміш на кілька фракцій. Ці машини використовуються для очищення дрібного насіння, таких як мак, льон і т.д., або для очищення насіннєвої продукції, усуваючи зерна заражені шкідниками.

5) сортування за кольором
Це історично найсучасніший спосіб сортування. Сучасні оптичні сортувальники здатні оцінювати кожну частинку окремо та відкидати частинки різного кольору або форми відповідно до заданої програми. Оптичні сортувальники найчастіше використовуються для остаточного очищення перед споживчою упаковкою, наприклад, на пакувальних заводах, лініях лущення або харчової промисловості. Оптичні сортувальники також можуть видаляти каміння, фузаріум, склероції і навіть скло.

ТЕХНОЛОГІЯ

КУЛЬТУРИ